میان برنامه-غرغر روزان ابری!

انصافن ترم سنگینی بود این ترم! و بالاخره از شر دو assignment طاقت فرسا رهایی پیدا کردم! هنوز ساعتی از سابمیت پروژه ها نگذشته بود که یه restart ویندوز من رو متوجه مشکلاتی در سیستم کرد که نشان به آن نشان من 2 روز تمامه که شبانه روز در حال کلنجارم! در روز دوم بعد از 20 ساعت کلنجار لایتوقف بالاخره تصمیم گرفتم که یک ویندوز جدید و تمیز اینستال کنم، که البته از این تصمیم خوشحالم، ولی نتیجه اش این شد که تمام امروز رو به نصب نرم افزار گذروندم! ولی احساس بهتری دارم! فکر کن! بعد از قرنی درایو E رو که تبدیل به یک سطل آشغال بزرگ شده بود کامل فرمت کردم! اما! چند روزیه که غرغرهای مختلف در غرغردان وجودم در حال تجمعه و حالا که وارد دوران تعطیلات کریسمس میشیم چه بهتر که به این مناسبت با شما به اشتراک بگذارمشان! 😉

اما افسوس که باید برای غرنامه هم مقدمه بنویسم!

مقدمه: راستش احتمالن شما هم مثل من با شنیدن عبارت «ما ایرانیها» که با یک general rule معمولن تحقیرآمیز و مخرب ادامه پیدا میکنه کهیر میزنید! راستش نمیدونم از چه عبارتی به عنوان جایگزین استفاده کنم، ولی ادامه متن به همین کلیشه «ما ایرانیها» مرتبطه، متاسفانه!

غرغر1- در ادامه کلنجار با ویندوز جدید نوبت به نصب کیبورد فارسی استاندارد رسید. حدس صائب من اینه که بسیاری با این کیبورد و تفاوتهاش با کیبورد سنتی فارسی آشنا هستند، اگر نه که اینجا راببینید. ظاهرن نصب این کیبورد یک راه حل سخت و چند راه حل ساده داره، و چون راه حلهای ساده برای من کار نکردند مجبورم به سراغ راه سخت برم. مشکلی نیست! میروم! اما! زبان فارسی زبان رسمی دو سه کشور دنیاست، و تا اونجا که من مطلعم غیر از لوس آنجلس، ایران پرجمعیت ترین کشور فارسی زبان دنیاست. انصاف کنید! تدوین و گسترش و تبلیغ استانداردهای فارسی نویسی در میان ایرانیان وظیفه کیه؟ چرا تنها نشانه ای که من از تلاش یک ارگان حکومتی در ایران برای تدوین استاندارد فارسی نویسی در وب میبینم این مدرکه؟ این خیر سرش استاندارد ملی فارسی نویسی تدوین شده توسط سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ه! تورو سر جدتون سراغ این لینک برید و از سر تا ته یک نگاه سریع بهش بندازید. این وضع فونته؟ این وضع تصویر attach کردنه؟ این وضع صفحه بندیه؟ جا داره بگم آقای استاندارد! تو که آیین نامه استاندارد فارسی نویسی وبت اینه لطفن زحمت استاندارد کردن نگارش ما رو نکش و مرحمت فرموده دست از سر فارسی بردار!

از این که بگذریم! این وضع روش نصبه؟! چه dll ها رو که نباید تغییر بدیم و چه registryها رو که نباید دستی ادیت کنیم! موضوعی که صاحب و متولی نداره یعنی این! چهار تا وب لاگ نویس خیر و هوشمند پیدا شدند و یک راه کارهایی دادند. ولی آقای متولی! یعنی تو عرضه سرمایه گذاری برای تولید یک نرم افزار تغییر کیبورد نداری؟ خوب! حتمن خودت هم خودت رو متولی زبان فارسی در حوزه اینترنت نمیدونی دیگه! اینم در تایید فرمایشات بنده!

غرغر2- مدتیه که اجلاس کپنهاگ در حال برگزاریه. رهبران دنیا دور هم جمع شدند تا برای آینده کره زمین تصمیم گیری کنند. چشم اندازی که تا الان حداقل دست نیافتنی به نظر میرسه. زمین در حال گرم شدنه و بسیاری از دانشمندان معتقدند آدمیزاد در این افزایش حرارت نقش مستقیم داشته. اینها همچنین معتقدند که اگه اوضاع به همین روال ادامه پیدا کنه با آب شدن یخهای قطبی خیلی از بخشهای ساحلی کره زمین زیر آب میره، با افزایش تبخیر ناشی از حرارت خشکسالی ها گسترش پیدا میکنند و با تغییرات حرارتی طوفانها و گردبادهای شدیدی بشریت رو تهدید خواهد کرد. آینده تاریکی رو هم که ترسیم میکنند مربوط به هزار سال دیگه نیست، 20-50 و 100 سال دیگه ست. روزهایی که احتمالن خیلی از ما به چشم خواهیم دید. اما اوضاع به همین سادگی نیست. هستند کسانی که صحت کل قضیه رو زیر سوال میبرند که اصلن شاید نقش بشر در تغییرات سیکلیک دمای زمین به اون شدت هم نباشه و این داستان گرم شدن زمین ساخته و پرداخته قدرتهای بزرگه تا جلوی پیشرفت و صنعتی شدن کشورهای در حال توسعه رو بگیرند. نمیدونم! هر دو طرف قضیه تا حدودی با عقل جور درمیاد! اما ظاهرن وزن شواهد علمی برای پذیرش نقش بشر قابل توجه تر از اونه که بشه راحت انکارش کرد. همین باعث شده که چین که دومین کشور آلاینده جهانه هم با وجودی که بر کم نکردن سرعت پیشرفت صنعتی خودش اصرار داره ولی پا رو از بحث ها کنار نکشیده و برای رسیدن به یه توافق (تخیلی) هنوز همکاری میکنه.

چه داستان نقش بشر در گرمایش زمین درست باشه و چه نباشه این اجلاس برای من که به عنوان یک شهروند عادی جسته و گریخته خبرهاش رو میشنوم چند پیام داشت. 1- آستانه خطرناک افزایش درجه حرارت که دانشمندان معتقدند با این افزایش ادامه زندگی برای بشر و بسیاری از گونه های حیاتی دشوار میشه 2 درجه سانتیگراده! ظاهرن میشه نشون داد که با این مقدار افزایش دمای زمین همه اون بلاهایی که عرض کردم به طرز خطرناکی موجودات زنده رو تهدید خواهد کرد. اما نکته اینجاست که وقتی پای ترجمه دانش به زبان عامیانه وسط میاد راضی کردن مردم عامی و رهبران جهان (که اکثریتشون در حد مردم عامی حالیشونه) کار سختیه! باور کنید نمیشه پادشاه عربستان رو که بر روی مخزن اصلی آلاینده کره زمین نشسته راضی کرد که نفت استخراج نکن و نفروش تا زمین 2 درجه گرمتر نشه! انصافن که کار سختیه! مخصوصن که احتمالن این جناب سلطان با شنیدن چنین جمله ای اولین راه حلی که به ذهنش خواهد رسید افزایش کولرگازیهای کره زمین خواهد بود!! 2-در طول این چند روزه اجلاس کپنهاگ هزاران نفر در محل اجلاس جمع شدند و علیه بی توجهی رهبران جهان به موضوع گرمایش زمین شعار دادند. تجمعاتی که خیلیاش به خشونت کشیده شده و کار به گاز اشک آور و دستگیری صدها نفر کشیده. یا ما در باغ نیستیم یا خیلی ها زیادی جوگیرند! شما چه فکر میکنید؟ من که فکر میکنم ما در باغ نیستیم! 3- در این بلبشو که همه جهان به دنبال یک راه حل عملی میگرده نکبت مجسم راه افتاده رفته کپنهاگ با این پیشنهاد که سال آینده رو در تمام جهان «سال اصلاح الگوی مصرف» بنامیم! مهندس! ما که میدونیم تو دلت برای الگوی مصرف و گرمایش زمین نسوخته و رفتی اینو پروندی که شاید گرفت و اونوقت بری همه جا بگی میخ اسلام رو در سرزمین کفر کوبیدیم و فرمایش آقا رو جهان گستر کردیم! ما که تو رو شناختیم! جهان هم کم کم کم کم داره میشناسدت! 4- این مساله که گرم شدن زمین برای مردم عادی در تمام جهان چندان اولویت بزرگی نیست قابل درکه. اصولن آدم معمولی فقط زمانی احساس خطر میکنه که خطر در چند سانتیمتریش و به شدت قابل لمس و مشاهده باشه! که البته اون موقع دیگه کار از کار گذشته! بقول گفتنی پیشگیری نوع اول کار سیستمها و متخصصانه، پیش گیری نوع دوم کار قشر فرهنگی و باسواد، و پیش گیری نوع سوم کار عوام الناس! و سخته مردم رو برای پیشگیری از 2 درجه ناقابل در دمای زمین تهییج کرد! قبول! ولی سازمان محیط زیست و منابع طبیعی یک مملکت که قاعدن باید اولویتش این مساله باشه، حداقل داره نونش رو از این بابت میخوره. البته پیشاپیش هم معلوم بود که همانطور که زبان فارسی متولی درست و درمان نداره طبیعت و اقلیم این مملکت هم بی صاحبه. اما برای تایید نگاهی به صفحه وب رسمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بندازید. اولین و تنها حرکتی که در مورد اجلاس کپنهاگ انجام داده خبر بی سرو ته ایه که دیروز یعنی یک روز مونده به پایان اجلاس روی صفحه گذاشته. اینجا و اینجا رو حتمن بخونید. به خوبی اهمیت اجلاس و نقش منفعل ایران رو در اون شرح دادند. خوب! شما متولی طبیعت و منابع طبیعی این مملکت هم که ظاهرن نیستید! خسته نباشید!

لازم به یادآوریه که ایران دهمین کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهانه و هیچ نقش فعالی در این اجلاس نداشته! ضمنن حالا که به صفحه اصلی سازمان محیط زیست سر زدید روی لینک «مشاهده وضعیت آلودگی هوای تهران» هم در اون صفحه کلیک کنید! شما هم مثل من از اون انگشت انگولک کننده و اون «جدید» چشمک زن کهیر میزنید، یا من زیادی در مود غرغرم؟!

غرغر3- مجله استکباری Nature بخشهای دیگه ای از دزدیهای علمی دولتمردان کشور پرافتخارمون رو منتشر کرد و بخاطر محبت زیادش یک سرمقاله ویژه به این موضوع اختصاص داد. من از یک طرف خوشحالم که این گردنه زنها طبعشون در حال آشکار شدنه. و از طرفی ناراحت و نگران که در کشوری که کسی در اون متولی اخلاق پژوهش و درستکاری علمی نیست گر رسم شود که مست گیرند… آقایان متولی دانش کشور هم که نیستند علی الظاهر!

غرغر4- این داستان نظرسنجی پایان سال مجله تایم و حضور معترضان ایرانی در لیست کاندیداها و نتایج و قشقرق بعدش رو هم حتمن میدونین. با وجود رای بالای ایران ظاهرن آقایان رای منو دزدیدن و دارن باهاش پز میدن! در نهایت بن برنانکه رییس خزانه داری امریکا از صندوق در اومد! اینکه چقدر این مساله مهمه به کنار! اینکه تایم یه مجله امریکایی با اولویت پوشش مطالب امریکاییه هم! اینکه در عنوان رای گیری هم نوشته بود که تصمیم نهایی با سردبیرانه و میتونن با شما مخالف باشند همینطور! اینکه دراین شماره تایم هم مرگ ندا به عنوان تویت برگزیده انتخاب شد و هم یک صفحه به معترضان ایرانی اختصاص پیدا کرد هم بهکذا! شما که جریان ملی ایجاد میکنید، ادعای فرهنگ و تمدنتون هم پرده گوش جهان رو پاره میکنه، معتقد هم هستید که اولویت برتر عالمید، چرا وقتی رای میدید میرید رای بقیه کاندیداها رو صفر میکنید؟! خوب اونها هم به این نتیجه میرسند که شما اسپم هستید و پاکتون میکنن! ساده ست! همونهایی که نه متولی زبانمون هستند و نه متولی طبیعتمون و نه دانشمون به طریق اولی متولی فرهنگمون هم نبودند، و کسی یادمون نداده رفتار مودبانه چیه خوب!

غرغر4- اونوقت میاد میگه انتخابات تمام شد و پرونده ش بسته شد .برگردین برین خونه تون!! آخه مرد حسابی یه چی…..! اصلن هیچی بابا! صلوات بفرستین!

غرغر5- کتاب لوکزنبرگ تموم داره میشه. پست بعدی رو از دست ندید. اسمش «شیوه حور و پری گرچه لطیف است ولی» یا یک همچین چیزیست!!

Advertisements

8 پاسخ to “میان برنامه-غرغر روزان ابری!”

 1. مازیار Says:

  نکبت مجسم :))

 2. نیشگون Says:

  این لینک رو هم ببین:

  http://www.khabaronline.ir/news-36648.aspx

 3. نیشگون Says:

  این لینک هم برات باید جالب باشه اوتنا جان:

  http://afsharm.blogspot.com/2009/12/persian-resources-unicode.html

 4. نیشگون Says:

  خوب راستش من یه نوشته بهتر دیدم. اون هم یه جور استاندارد بود اما فکر کنم پیش‌نویس بود. کار یه گروه از آدم‌های چیز فهم وابسته به دانشگاه شریف. این‌جا ندارمش اگر نه می‌فرستادم. از لحاظ تکنیکال خیلی از مشکلات رو حل می‌کنه اما چون ضمانت اجرا نداشت فایده هم نداشت.

  به عنوان نمونه، این بندگان خدا جای بعضی کاراکترها رو روی کی‌بورد متفاوت با چیزی که ما عادت داریم تعریف کردن. منتها وقتی که شرکت فراسو در ایران برای خودش کی‌بورد می‌زنه یا فلان شرکت پلاستیک‌سازی، به میل خودش از این برچسب‌های الفبا تولید می‌کنه و حتی حاضر نیستن خط تولیدشون رو عوض کنن، چه توقعی هست از مثلاً مایکروسافت که بیاد و پیش‌فرض جای کاراکترها رو اصلاح کنه؟

  جالبه بدونید که یکی از این آدم‌های چیز فهم عضو انجمن «یونیکد» هم هست و برای «ردهت» (تولید کننده یک جور لینوکس) هم برنامه می‌نویسه و کار می‌کنه و نتیجه‌اش این شده که مثلاً در لینوکس این استانداردها اجرایی شدن! اما باز، وقتی شاید فقط پنج درصد مردم در ایران از لینوکس استفاده می‌کنن (که اون‌ها هم اکثراً افراد elite هستن نه مردم عادی)، چه انتظاری هست که تحولی رخ بده؟

  غر غر زدم انگار!

  • Utna Says:

   خوب همین یعنی موضوع متولی نداره دیگه. کسی از مایکروسافت توقعی نداره. منظور دولت فخیمه بود! ضمنن کار خوبی کردی غر زدی! دوستان همه خودشونو خالی کنن! D:

 5. Babak Says:

  این نوشته موسسه استاندارد من رو یاد کتاب های دهه 40 انداخت که حروف چینی افتضاح داشتند کاغذ زرد با کناره ها پوسیده.

 6. Babak Says:

  خوب انرژی برای غرغر کردن داری. من که غر هم نمی تونم بزنم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: