فن مناظره یا چطور وقتی حرفی برای گفتن نداریم طلبکار باشیم!

فکر میکنم جدای از همه بحث‌ها و نتیجه‌گیریهایی که از مناظره تاریخی میرحسین و احمدی‌نژاد میشه این مناظره از جهت اصول و روشهایی که محمود برای به دست گرفتن و پیروزی در بحث به کار برد واقعن در حد یک کورس دانشگاهی قابل بررسی و برای علاقه‌مندان مفیده. سعی میکنم به چند استراتژی مهمی که محمود به کار گرفت و خیلی در موفقیتش مخصوصن در دوره میانی بحث تاثیر داشت اشاره کنم:

* اصل اول: اول حمله کن!

محمود این سیاست رو به خوبی در چهار سال گذشته به کار گرفته. این سیاست وقتی موفقه که به نقطه ضعفهای خودت و موارد احتمالی که رقیب از اونها استفاده خواهد کرد به خوبی واقف باشی و سعی کنی با اتخاذ استراتژی حمله به جای دفاع عملن اونها رو بی‌اثر کنی. محمود در این مناظره اولین کسی بود که صحبت از مدرک تقلبی کرد (اول خاتمی بعد رهنورد) کرد. و همچنین اولین کسی که صحبت از پولهای گمشده دولت (۵۰ میلیون تومان بدون مدرک زمان موسوی). اون به خوبی واقف بود که دیر یا زود میرحسین به این نقطه ضعفها اشاره میکنه. در نتیجه دست پیش گرفت. البته لازمه موفقیت استراتژی اینه که طرف مقابل هم مثل تو یک چیزهایی برای پنهان کردن داشته باشه که چندان در این مورد خلاف واقع نبود.

*اصل دوم: حرف طرف مقابل رو به خودش برگردون!

محمود در به کار گیری این استراتژی شهرت جهانی داره و تقریبن یک بازیکن صاحب سبکه. تقریبن در هیچ مصاحبه بین المللی نیست که سوال خبرنگار رو به خودش برنگردونه. از داستان آزادی بیان و حقوق بشر بگیر به بالا. امشب هم از این استراتژی به خوبی استفاده کرد. پاسخ به این سوال که چرا دانشجوها ستاره دارند این نیست که «خوب زمان شما هم بودند». یا اینکه چرا موضع تهاجمی در قبال اسراییل اتخاذ میکنی اینکه «مگه تو نبودی که گفتی اسراییل باید محو بشه»، یا چرا در رابطه با عربستان رفتار مذلت بار داشتی «رفتار خودتون که بدتر بود». بالاخره اگه مثلن رابطه با اسراییل بده و این کشور باید از نقشه جغراقیا محو بشه اینکه در زمان موسوی نیرو فرستاده شده به لبنان که بد نیست! ولی محمود این رو به عنوان پاسخ به سوال استفاده کرد. جای جای مناظره پر بود از این فرافکنی‌ها و بر گردوندن توپ به زمین مقابل که محمود درش ید طولایی داره!

*اصل سوم: آمار و ارقام بده!

بدیهیه که اون وقت شب میرحسین دسترسی به هیچ مدرکی نداره که بخواد صحت آمار و ارقام رو بررسی کنه. در نتیجه صرف گفتن یک عدد میتونه در حد قابل توجهی به مخاطب حس مبتنی بر شواهد بودن طرف رو منتقل کنه. چندین بار از این مساله استفاده شد. اینکه تعداد لوایح برگشت خورده چندتا بود و چند تا شد و هکذا! ولی صحبتهای میرحسین متاسفانه فاقد عدد و مدرک بود.

*اصل چهارم: متهم کن!

این استراتژی مخصوصن وقتی طرف مقابل چندان از لحاظ روانی قوی نیست خیلی اثربخشه و میتونه فرد رو مضطرب و دست‌پاچه کنه. دیگه نیازی به مصداق آوردن نیست. محمود تقریبن تمام نظام رو آبیاری کرد!

*اصل پنجم: کم نیار!

میمیک‌های چهره، لبخندهای نمکی (که البته تیک عصبی پره بینی سمت راست محمود که امشب تشدید شده بود کمی اثرشون رو خنثی کرد!)، اعتماد به نفس، گفتن عباراتی نظیر: از چندتا حقوقدان سوال کن! منابع اطلاعاتیت خوب نیستن و از این دست گاهی میتونه طرف مقابل رو خلع سلاح کنه. البته این استراتژی جزو استراتژیهای سطح پایینه و گاهی بیشتر از اون که بحث رو به نفع تو پیش ببره میتونه جو رو متشنج کنه.

*اصل ششم: هرچی شنیدی برعکسش کن! یا مدعی باش!

این استراتژی هم بگیر نگیر داره! وقتی به تو میگن رفتارت با ملوان های انگلیسی عزت‌مند نبوده بلند بگو : اتفاقن یکی از بهترین کارها بوده. وقتی میشنوی سیاست خارجی ضعیفه داد بزن: اتفاقن سیاست ما بهترین سیاست بعد از انقلاب بود. همینطور داستان ملک عبدالله، آزادی بیان، مطبوعات و غیره

*اصل هفتم: نقاط ضعف حریف رو بشناس و از اونها وارد شو!

این استراتژی به هنر روانشناسی قوی احتیاج داره. محمود اختصاصن وقتی ازش استفاده کرد که داستان مدرک زهرا رهنورد رو مطرح کرد. هیچوقت اون مکالمه یادم نمیره!

-آقای موسوی بگم؟ بگم؟… و البته چاشنی نیشخند فراموش نشه!

*اصل هشتم: مظلوم‌نمایی کن!

محمود مخصوصن در ابتدای بحث از این استراتژی جهت جلب ترحم استفاده کرد. اینکه من خودم میبخشم ولی مردم نمی‌بخشند. اینکه ۳۲۰۰۰۰ مورد تهاجم به ما بوده که در تاریخ بعد از انقلاب سابقه نداشته و از این دست.

*اصل نهم: بحث رو به هم بریز!

من فکر میکنم رو کردن قضیه خاندان هاشمی و اتصال موسوی به اون بیشتر برای مغلطه بازی و شلوغ کاری بوده تا توجه از مباحث اصلی منحرف بشه. البته میرحسین به خوبی فاصله خودش رو از این مباحث حفظ کرد و عملن استراتژی محمود بی‌جواب موند.

*و اصل دهم: دروغهای بزرگ بگو!

من کاملن مشتاقم متن نامه التماس تونی بلر یا اعتراف ملک عبدالله برای خواهش از محمود رو به چشم ببینم! و همین طور بسته نشدن حتی یک روزنامه در زمان دولت نهم و بسیاری از داستانهایی که در طول چهار سال گذشته شنیدیم. «هر چه دروغ شاخدارتر رو بلندتر بگیم کسی جرات باور نکردنش رو پیدا نمی کنه»!!

شاید موارد دیگه‌ای هم باشه که الان به فکرم نرسید. ولی واقعن معتقدم این بحث از نظر دانشگاهی و فن بیان و logic قابل درس دادن و بررسی نسلهای متمادیه!!

Advertisements

7 پاسخ to “فن مناظره یا چطور وقتی حرفی برای گفتن نداریم طلبکار باشیم!”

 1. fadayemam Says:

  سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.

 2. علی Says:

  محمود به خاطر طرفداری از مردم ضعیف تو این انتخابات سخت برنده شد

 3. ناشناس Says:

  چي شد ؟ پس چرا مي ترسي حرفاي يه نفر كه مثل تو فكر نمي كنه رو ثبت كني ؟ نترس مزدور به اندازه كافيبراي قتل و غارت به تهران فرستاده شده ، كه به تبليغات مسموم امثال تويي احتياج نيست.

 4. ناشناس Says:

  پيروزي محمود فقط يك چيز بود : ايمان به خدا . وقتي و شكست آقاي چيز اعتماد زيادي به پول و نفوذ سياسي و سوت وكف زدن هاي دور و بري هاش بود.

 5. سارا Says:

  اصل مهمی که احمدی نژاد فراموش کرد و باعث شد که همه زحماتش به باد بره:
  به منزل رقیبت گیر نده!!

 6. مهدی Says:

  شما درست میگین اگر میگین اون آقا بد کرد با سیست مظلوم نمایی استفاده کرد سخت در اشتباهی چون الفبای ساست رو نیمدونی من میگم احمدی سیاست صادقانه همراه با فتنه سازنده رو به کار برد

 7. ناشناس Says:

  جالب بود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: